Bize Ulaşın

Klima Montaj ve Onarım

Klima Montaj ve Onarım

Güvenli ve Sağlıklı Yaşam Alanları

Hemen hemen her mevsimde yaşam alanlarını iklimlendirme için kullanılan klimaların bakımları yapılmadığı taktirde kişilerde farklı hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Klima Servisi uzmanları özellikle klima kullanımının yoğun olduğu yaz aylarında daha dikkatli olunması konusunda uyarı yapıyorlar.

Yanlış ve bakımsız klima kullanımı neticesinde ortaya çıkan hastalıklar kronik olarak tekrar edebiliyor. Temizliği yapılmayan, eski parçaları değiştirilmeyen klimalarda biriken tozun ve mikrobun doğrudan solunumu ile ortaya çıkan rahatsızlıklar kişilerin günlük yaşamını aksatıyor. Ayrıca doğrudan ve yüksek şiddette maruz kalınan serin hava astımdan zatürreye kadar çeşitli hastalıklarla karşılaşılmasına neden oluyor.

Sadece bakım değil cihaz kullanımı konusunda da hekimlerin uyarılarına kulak vermek gerekiyor. Bakımı yaptırılmayan ve yanlış kullanılan klimalar:

 • baş ağrısı,
 • kronik yorgunluk,
 • sinüzit,
 • alerji,
 • yüz felci,
 • lejnoyer,
 • astım,
 • zatürre,
 • göz rahatsızlıkları gibi hastalıklara yol açar.

Yukarıdaki rahatsızlıklara yakalanmamak için düzenli klima temizliği yaptırılmalı ve tehditler azaltılmalıdır. Ayrıca servis danışmanlarından kullanım bilgisi alınmalı, çocuk, yaşlı ve alerjik bünyesi olan kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir.

Üst Solunum Yolları Rahatsızlıklarına Dikkat!
Klimaların neden olduğu en sık görülen rahatsızlıklardan biri üst solunum yolu rahatsızlıkları. Ani sıcaklık değişimi nedeniyle kuruyan üst solunum yolları ile birlikte sinüslerimiz, kulağımız, bademciğimiz ve boğazımız zarar görür. Bu etki nedeniyle farenjit, sinuzit, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu durumlarla karşılaşmak istemeyenler bakımını yaptıracakları klimaları dikkatli kullanmalılar.

Alerjik ve Bulaşıcı Hastalıkların Sebebi Klima!
Bakımı yaptırılmayan klimalarda polen, küf mantarı, virüs ve mikroplar birikir. Klimayla beraber tüm iç ortama yayılan bu maddeler solunum yoluyla vücuda alınır. Özellikle soğuk havalarda vücutta rahatlama ve hızlı soğumanın etkisiyle virüslere karşı oluşan savunma direnci düşer. Böylece iç mekana yayılmış olan alerjenler, lejyoner virüsü, grip virüsü vb. zararlı etmenler vücudumuza kolayca etki edebilir. Mikroplara maruz kalmamak için yılda en az 2 kez klima bakımı yaptırmak gerekir.

Astımı Olan Çocuklarınızı Klimalara Yaklaştırmayın!
Astımlı ve alerjik nezleli çocukların klima altında kalmamaları konusunda ısrarla uyarı yapan uzmanlar aksi taktirde aşırı soğuk hava ile karşılaşan akciğerlerde zedelenmelerin meydana geleceğini söylemektedirler. Zatürre ve sinüzite de yakalanma riskinin arttığı bu durumların önüne geçmek için klima bakımı yaptırılmalıdır.

Klima Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Klima yetkili servisleri tarafından gerçekleştirilen klima bakımı sırasıyla:

 • Gaz basıncı ve gaz kaçağı kontrolü
 • Dış ünite konsol ve bağlantı aparatlarının kontrolü
 • Cihazların performanslarının iyi durumda tutulması için gerekli ölçümlerin ve testlerin uygulanması
 • Elektrik bağlantılarının su, toz ve izolasyon kontrolü, iyileştirilmesi ve voltaj ölçüm
 • Evap konsander, fan pervanelerinin kontrolü kimyevi ilaçlarla temizliği
 • Filtre temizliği, gerekirse değişimi
 • Drenaj hattının kontrolü
 • Termostat ayarı ısı ve ölçüm işlemleri şeklinde yapılır.

Sadece bakım yaptırmak sizi rahatsızlıklara yakalanmaktan korumayabilir. Klima sıcaklığının dışarıdaki hava durumuna göre ayarlanması, dışarıdaki hava sıcaklığından en fazla 6-7 derece düşüklükte ve yüzde 40-45 nemle çalıştırılması gerekir. Klimanın karşısında durulmamalı ve birlikte yatarken klimalar kapatılmalı veya saat ayarı yapılarak en fazla 1 saat sonra kapanacak şekilde çalıştırılmalıdır. Filtre temizliğinin ise her 3 ayda bir yapılması gerekir. Böylece rahat ve huzurlu bir şekilde klima kullanmak mümkün olur.

Yaz aylarının kavurucu sıcaklarının yanında, kış aylarında ısınma amaçlı olarak da kullanılabilen klimaların montajı tecrübe gerektiren bir iştir. Bu sebeple montaj esnasında ve sonrasında herhangi bir problem yaşanmaması adına klimaların montajları yalnızca servisleri tarafından yapılmalıdır. Şimdi, klima montajının servisler tarafından nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Klima Montajı Nasıl Yapılır?

Klima için en uygun yerin tespit edilmesi gerekir. Klima takılacak yer için keşif yapılırken klimanın direkt olarak evde yaşayanların üzerine üfleme yapmayacağı bir pozisyon seçilmelidir. Bunun yanında klima takılacak olan bölgenin doğrudan güneş ışığı almamasına, dış üniteye ve elektrik tesisatına yakın bir pozisyonda olmasına dikkat edilir. Ayrıca kirişlere ve kolonlara zarar verilmemesi için bu yüzeyler üzerine klima montajı yapılmaz.

Klimanın iç ünitesinin montajı için sağlam bir duvar seçildikten sonra montaj aşamasına geçilir. İç ünitenin montajı için öncelikle duvara asma sacı takılmalıdır. Asma sacı öncelikle duvarda terazide tutularak, sac üzerindeki montaj delikleri duvara işaretlenir. Daha sonra da işaretlenen yerler matkap ile delinerek bu deliklere dübel takılır ve sonrasında asma sacı vidalarla duvara sabitlenir. Asma sacı sabitlendikten sonra da klimanın iç ünitesi asma sacına takılır ve iç ünitenin montajı tamamlanmış olur.

Klimanın dış ünitesi, herhangi bir arıza durumunda kolaylıkla ulaşılabilecek bir yere ve evin dışına takılmalıdır. Dış üniteler balkon veya bahçe zeminine koyulabileceği gibi, duvara sabitlenen profillere de takılabilirler. Dış ünitelerin zemine koyulması durumunda ünitenin alt kısmına plastik takozlar takılır. Duvara montajda ise öncelikle duvara terazili bir şekilde demir profiller takılır ve dış ünite bu profillere sabitlenir. Dış ünitenin mümkün olduğunca iç üniteye yakın olması gerekir. Hatta öncelikle dış ünite için uygun yer tespiti yapılmalı, iç ünitenin yeri de dış üniteye göre belirlenmelidir.


İç ve dış ünitelerin montajından sonra, iç ünitenin ile dış ünite arasındaki bakır boru, sinyal kablosu ve drenaj hortumu bağlantıları yapılır. Bu bağlantılar yapılmadan önce duvarda iç üniteye yakın bir yerde, bağlantıların üçünün birlikte sığabileceği genişlikte bir delik açılır. Bakır borular iç ve dış ünite arasında gaz alıverişini, drenaj hortumu soğutma sisteminde oluşan suyun iç üniteden dışarıya akıtılmasını ve sinyal kablosu ise iç ve dış ünite arasındaki elektriksel bağlantıyı sağlar. Bakır boruların bağlantısı rekorlar vasıtasıyla yapılır ve bakır boruların dış etkenlerden etkilenmemeleri için izolasyon adı verilen koruyucu hortumdan geçirilmeleri gerekir.

İç ve dış ünite arasındaki bağlantılar yapıldıktan sonra son olarak klimanın elektrik bağlantısı yapılır ve klima çalıştırılarak test edilir. Klimanın gaz basıncı ve drenaj sistemi kontrol edilir. Gaz basıncı düşüşe gaz ilavesi yapılır ve montaj tamamlanmış olur.

Teknik Servis Talebi